Jabłecznik z bitą śmietaną
Bardzo smaczne, delikatne ciasto znane również pod nazwą torcik piastowski. Na pewno zadowoli zarówno wielbicieli ciast z jabłkami, jak i fanów bitej śmietany. Wykonanie jest bardzo proste, a efekt niesamowity. Świetny pomysł na lekkie letnie ciasto.
Składniki
Biszkopt
- 4 jajka
- 0,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 0,75 szklanki cukru
Masa z jabłek
- 1,5 kg jabłek, najlepiej kwaskowatych
- 4 łyżki cukru
- 1 galaretka (ja użyłam cytrynowej)
Bita śmietana
- 250 ml słodkiej śmietany 30%
- 1 opakowanie Śmietan-fix Dr. Oetkera
Wykonanie
Przygotowujemy biszkopt. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy pianę. Gdy jest już wystarczająco sztywna, dodajemy cukier i ubijamy nadal. Na koniec ubijania dodajemy żółtka. Mąki i proszek do pieczenia przesiewamy i dodajemy po łyżce do piany, za każdym razem bardzo delikatnie mieszając. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wykładamy na blachę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180ºC na 20 minut. Moja blacha miała wymiary 21 cm x 36 cm i biszkopt wyszedł niezbyt wysoki, ale w sam raz na to ciasto. Do przekrojenia jednak się nie nadaje.
Gdy ciasto się upiecze, przez kilka minut pozostawiamy je w otwartym piekarniku, a następnie wyciągamy.
Jabłka obieramy, usuwamy gniazda i kroimy na ćwiartki lub drobniej. Gotujemy na małym ogniu z cukrem i 1 szklanką wody, tak aby nie przywarły do dna. Gdy będą już miękkie (po około 15 minutach gotowania), dodajemy galaretkę i dokładnie mieszamy. Pozostawiamy do wystygnięcia.
Na ostudzony biszkopt wykładamy masę z jabłek. Śmietanę ubijamy z usztywniaczem i wykładamy na jabłka. Możemy wierzch posypać startą białą czekoladą. Ciasto wstawiamy do lodówki. Konsumujemy następnego dnia

















Nigdy nie robiłam jeszcze takiej szarlotki, choć wiele razy widziałam taki przepis. Można nawet jako tort zrobić, bo wygląda efektownie i jest lekki. Pozdrawiam
Ciasto jest naprawdę bardzo smaczne, polecam
Ciasto pyszne
ja jabłka trę na tarce i smażę na łyżce masła